پایگاه اطلاع رسانی خیریه ها و سمن های استان بوشهر

 • ۴۶۱

سایت راوند پوشان صرفاً یک بانک اطلاعاتی از مؤسسات مردم نهاد و خیریه ها در استان بوشهر می باشد و هیچ گونه مسئولیتی در خصوص محتوی و تعهدات مالی و یا سایر مسائل جانبی ندارد.(مدیریت سایت)

مقدمه

سازمان های مردم نهاد غیر دولتی (Non-Governmental) هستند بدین معنی که تأسیس آنها بر اساس تصمیم دولتی و در چارچوب بودجه عمومی انجام نمی گیرد بلکه اشخاص حقیقی یا حقوقی خصوصی مؤسس آنها می باشند، البته سازمانهای مردم نهاد و مجموعه دولت دارای ارتباط و اثرات دو جانبه می باشند. غیر انتفاعی (Non-Benefite) هستند بدین معنی که دست یافتن به درآمد و سود و انجام فعالیتهای تجاری و صنفی انتفاعی بمنظور تقسیم منافع بین اعضاء، مؤسسان، مدیران و کارکنان هدف سازمان نیست، هرچند که این ویژگی، سازمان مردم نهاد را از دست یابی به درآمد برای اداره امور خود باز نمی دارد.

براساس تعریف سازمان ملل، NGO ها یا سازمان‌های غیر دولتی باید دارای چهار مشخصه اصلی باشند:

1) از وابستگی مستقیم به هر حکومتی آزاد باشند

2) فعالیت‌های سیاسی و وابستگی به احزاب سیاسی نداشته باشند

3) غیرانتفاعی باشند و فعالیت اقتصادی نکنند

4) فاقد فعالیت‌های خشونت‌آمیز بوده و با گروه‌های بزهکار مرتبط نباشند.

خیریه های استان بوشهر

در تعریفی دیگر از سازمان مردم‌نهاد براساس مفاد آیین‌نامه اجرایی تأسیس و فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد مصوب 8/5/84 هیأت وزیران باید گفت: سازمان مردم‌نهاد به تشکلی اطلاق می‌شود که توسط گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی غیرحکومتی به‌صورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوط، تأسیس شده و غیرانتفاعی، غیرسیاسی و عضوپذیر است.

سمن ها از طریق اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی (ارتباطات)، جلب مشارکت مردمی(بسیج عمومی)، جذب سرمایه ها و منابع کوچک مردمی (بسیج منابع)، ایجاد، گسترش و تقویت هماهنگی بین دولت ومردم، گسترش نظارت عمومی و ارزیابی فعالیت ها، افزایش بهره وری در استفاده از منابع وهنجارسازی عمل می کنند.

گذشته از این کارکردهای کلی می توان بر اساس وضعیت هر جامعه ای کارکردهایی برای سمن ها تعریف کرد. به عنوان مثال در وضعیت حاضر کشور که شاهد مناطق روستایی رو به گسترش و توسعه هستیم سمن ها می توانند نقش به سزایی داشته باشند. در گذشته دور در ایران نیز، تشکلهایی مشابه، با ساختار سنتی ایجاد شده بودند که برای حل بسیاری از مشکلات مردم، فعالیت می‌کردند که این نهادها به شکل سنتی خود امروزه کارایی چندانی ندارند.

مساجد، تکایا و هیئت‌های مذهبی را نهادهای غیردولتی سنتی قدیمی می‌دانند و پس از آن صندوق‌های قرض‌الحسنه، خیریه‌ها، انجمن‌های اسلامی و حتی دوره‌های فارغ‌التحصیلی در دوران بعدتر و سپس اتحادیه‌ها، اصناف و نظام‌های صنفی و مهندسی و... شکل‌های جدیدتر نهادهای مدنی هستند.

یکی دیگر از موضوعات مهمی که میتواند توسط سازمان های مردم نهاد مورد توجه قرار بگیرد، مسئله مدیریت بحران و اقدامات مناسب در صورت بروز حوادث طبیعی است. قطعا یکی از موضوعاتی که می تواند آسیب های حوادث طبیعی را بعد از وقوع به حداقل برساند وجود نیروهای کارازموده و مجرب در برخورد با این اتفاقات است. سمن ها می توانند با ایجاد گروه های آموزشی و دادن آگاهی به عموم مردم در این مهم نقش بسزایی داشته باشند.

پایگاه اطلاع رسانی خیریه ها و سمن های استان بوشهر

شاید در یک تعریف ساده بتوان گفت که سمن ها در حکم بازوهای اجرایی دولت ها برای انجام امور جاری کشور هستند.

سازمان‌های مردم‌نهاد برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود نیاز به برقراری روابط سالم با دیگران دارند. مؤسسات و انجمن‌های خیریه از روابط عمومی پیچیده‌ای برای نیل به اهداف خود دارند.

به منظور تسهیل گری روابط، جذب منابع و سرمایه و توسعه ی سمن ها بالتبع نیازسنجی و رفع نقاط ضعف و افزایش نقاط قوت داشتن آمار سرزمینی بر اساس پایش‌های مختلف موضوعی و مخاطب‌شناسی ضروری است و با کمی تفحص و جستجو ضعف این مقدمه در کشورما به وضوح پیداست.

این پایگاه در نظر دارد مجموعه‌ای از این تشکیلات در استان بوشهر را همراه با اطلاعات اولیه و نوع خدماتی را که ارائه می‌نمایند جمع آوری و بر اساس نوع فعالیت و منطقه دسته‌بندی نماید و ضمن اعلام آمار و اطلاعات دریافتی بستر ارائه‌ی خدمات متنوعی را فراهم آورد.

اهداف سایت راوند پوشان :

 1. تهیه بانک جامع اطلاعات خیریه‌ها، نهادها و مجموعه‌های مردم نهاد که به نحوی به مردم عزیز استان بوشهر مساعدت می‌رسانند.
 2. دسته‌بندی موضوعی و منطقه‌ای به منظور دستیابی آسانتر نیازمندان و خیرین.
 3. معرفی خیریه‌ها به خیرین و دستگاه‌‌های حمایتی بمنظور جلب مساعدت‌ها.
 4. نیازسنجی منطقه‌ای بمنظور شناخت نقاطی که مورد توجه خیرین و یا دستگاه‌ها قرار نگرفته است.
 5. معرفی خیریه‌ها به یکدیگر بمنظور ار ائه‌ی راه‌کارهای جلب مساعدت و رفع نیازها و اشتغال زایی و ... با استفاده از انتقال تجارب یکدیگر.
 6. اطلاع‌رسانی به خیریه‌ها در حوزه اخبار مرتبط، فن‌آوری روز و نرم‌افزارهای کاربردی.
 7. حمایت از برگزاری همایش‌ و دوره‌های آموزشی ویژه مدیران خیریه‌ها نهاد ها وانجمن های مردمی.
 8. ارائه‌ی مشاوره و راهنمایی در خصوص اداره‌ی مراکز خیریه در جهت رشد و توسعه‌ی آن.
 9. ارائه‌ِمشاوره حقوقی در جهت تأسیس نهاد و خیریه و راه‌کارهای مربوطه.

فرایند اجرایی :

 1. تهیه‌ی فهرست خیریه‌ها و سمن ها همراه با اطلاعات اولیه.
 2. گردآوری قوانین و مقررات مربوط به سمن ها و کارکرد آنها.
 3. ارائه ی روش ها، ایده ها و تجربیات برتر سمن ها و آموزش تسهیل گری.
 4. تهیه اخبار و سایر اطلاعات مرتبط با خیریه‌ها.
 5. فعال‌سازی سایر بخش‌ها از جمله پاسخ‌گویی و مشاوره.

خیریه و سمن

چشم‌انداز مدیر شرکت راوند پوشان:

 1. تهیه جامع‌ترین بانک اطلاعاتی خیریه‌ها و انجمن‌ها و تشکیلات مردمی استان بوشهر.
 2. تکمیل پایگاه اطلاع رسانی خیریه‌های استان بوشهر از نظر محتوا و ارائه‌ی خدمات.
 3. راه‌اندازی سامانه پاسخ‌گویی آنلاین و تلفنی به منظور مشاوره و ارائه اطلاعات.
 4. برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه مدیران مؤسسات مذکور بر اساس نیاز منطقه‌ای و موضوعی.
 5. اعطای دسترسی‌هی محدود و معین به مؤسسات عضو بمنظور بهر‌ه برداری از اطلاعات پایگاه.
 6. برگزاری طرح نسیم رحمت برای هدایت مساعدت خیرین و خیریه ها به قشر نیازمند

نحوه همکاری با راوند پوشان :

شما هم می‌توانید با معرفی مجموعه‌هایی که به هر نحوی در این مسیر گام برمی‌دارند و ارائه پیشنهادات، طرح ها و ایده های خود سهمی در توسعه‌ی این حرکت الهی برداشته و با کاروان بزرگ خیرین همراه شوید.

لازم به ذکر است در طی این مسیر بزرگ بجز دعای خیر آقا امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و مردم گرانقدر هیچ‌گونه انتظار دیگری نخواهد رفت.

در صورت آمادگی برای همکاری بیشتر با ما به این صفحه بروید.

برای مشاهده لیست خیریه های استان بوشهر کلیک کنید

نظرات: (۰) هيچ نظري هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

چشم انداز

اینجانب زهرا راوند مدیرعامل تعاونی راوند پوشان با اهمیت به بانوان فعال و پرتلاش شهرستانم تصمیم دارم بانوان توانمند و دارای تحصیلات و موفقیت های مختلف را به اجتماع معرفی کنم تا بتوانم نقشی هر چند کوچک در اشتغال آن ها داشته باشم.

نقشه دفتر شرکت