هیجان و روابط زوجین قسمت ششم

  • ۳۴۲

زبان نو،نگاه نو،حال نو

سلامی نو

هیجان وروابط زوجین

قسمت شش

نقش درمانگر در جلسات زوج درمانی بر اساس رویکرد هیجان محور(EFT)

پنج اصل بسیار مهم در جلسات زوج درمانی با رویکرد هیجانمدار که توسط درمانگر باید مورد توجه قرار بگیرد این است که به مراجعه کننده کمک کند تا:
۱.آگاهی او نسبت به هیجانش بالاتر رود
۲.توانایی تنظیم هیجان را در او‌ایجاد و تقویت شود
۳.هیجاناتش را مورد تعمق و کاوش قرار دهد تا به معنی آن دسترسی پیدا کند
۴.هیجان ناسازگار را به یک هیجان سازگار تبدیل کند
۵.به شیوه ی صحیح هیجانش را به همسرش برای ایجاد تغییر در رابطه ابراز کند

در جلسات زوج درمانی به زوجین کمک میشود احساسات دردناک را با خودترمیمی،التیام بخشند و به احساسات جدید دست پیدا کنند.

یک ارتباط همدلانه و آرامش بخش به زوجین کمک می کند اضطراب های خود راتنظیم نموده و احساس اطمینان،امنیت،اعتبار و ارزشمندی کنند.

تجارب هیجانی اصلاحی به همسران کمک میکندحالت های هیجانی ناسازگار به توشه ای از تجارب جدید سازگار تبدیل شود.این تجارب انتظارات بیماری زای ناشی از تجارب ارتباطی هیجانی گذشته راکنار میگذارد.علاوه بر این تمرکز بر((خود))به زوجین کمک میکند،شکیبایی،تنظیم و منطقی سازی هیجان های خود را تمرین کنندو یادبگیرند برای تغییر حالت‌های خودبه هیجان های جایگزین دسترسی یابندمثلا خشم در یک همسر می تواند با دسترسی و تمرکز روی احساس شفقت و عشق تغییر شکل دهد،یا فرد می تواند خشم خودرابادسترسی به غم خوبش متحول سازد،ترس می‌تواند با دسترسی به خشم تغییر یابد و شرم می‌تواند بادسترسی به خشم،غم یا غرور تغییر یابد.

مثالی دیگر از فرایند تبدیل هیجانی؛

احساس غم ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ناشی از دوست داشته نشدن توسط همسر فعال میگردد تا خشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌(ناشی از احساس نقص)را بی اثر کند.یادرواکنش به ایرادگیری های همسر،هیجان خشم فعال میشودتا شرم ناشی از احساس بی ارزشی را خنثی کند.

وقتی این تجربه ی گذر از هیجانی به هیجان دیگر در طی زمان ودرروند درمانی بارها و بارها تکرار می شود،گذرگاه های هیجانی جدیدی ساخته می شود که همسران را قادر می سازد هنگام تعارض با استفاده از این گذرگاه های جدید،پاسخگوی هم باشند.

برای تعامل ،تفکر و ادراک به شیوه ی جدیدمراجعان باید این توانایی رادرخودافزایش دهندکه وقتی در صددتغییر یک حالت هیجانی هستند،درست در زمانی که آن حالت هیجانی فعال شده است،به شیوه ای متفاوت احساس و عمل کنند، در این صورت ،هیجان به بهترین نحوتغییر داده می شود.

راههای ارتباطی با من:

اینستاگرام : tahereh.tavakkoli@

جی میل : tavakoli.tahere@gmail.com

موبایل : 09229284973

برای مشاهده ی مطالب دیگر خانم طاهره توکلی به این صفحه بروید.

برای مشاهده دیگر مقالات به این صفحه بروید.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

چشم انداز

اینجانب زهرا راوند مدیرعامل تعاونی راوند پوشان با اهمیت به بانوان فعال و پرتلاش شهرستانم تصمیم دارم بانوان توانمند و دارای تحصیلات و موفقیت های مختلف را به اجتماع معرفی کنم تا بتوانم نقشی هر چند کوچک در اشتغال آن ها داشته باشم.

نقشه دفتر شرکت