دسترسی،بیان و تنظیم هیجان و تاثیر آن در روابط زوجین (قسمت اول)

  • ۲۸۹

انسان ها ابتدا هیجان را در بدن خود حس میکنند و به کلام درآوردن آگاهانه ی احساسات و افکار پس از آن رخ می دهد.افراد وقتی مورد حمله قرار میگیرند

احساس می کنند،تهدید شده اند.در نتیجه ترس،آنها را به اقدام به گریه یا دفاع از خود تحریک می کند.

زمانی که با انسان ها غیر منصفانه رفتار می شود،احساس خشم می کنند و برای محافظت از مرزهای خود،به دفاع می پردازند.

هیجان همچنین وسیله ای برای برقراری ارتباط است و مهم ترین جزء روابط تعاملی اورا شکل می دهد.

برقراری ارتباط های هیجانی میان همسران نه تنها آگاهانه و در سطح گفتار رخ می دهد،بلکه غیر کلامی نیز هست و به شدت از فیزیولوژی تاثیر می پذیرد.زرجین روی ضربان قلب،تنفس،عرق کردن و سلامت جسمانی یکدیگر اثر می گذارند.زمانی که دو نفر رابطه ی صمیمی با یکدیگر دارند،تعداد زیادی واکنش های عصب شناختی به وقوع می پیوندد.زوجین صمیمی بدون اینکه خود بدانند،جهش های کوچک و مداومی از جریان انتقال دهنده های عصبی در بدن ایجاد میکنند.

این انتقال دهنده های عصبی پیام ها را در بدن هر یک از زوجین به جریان می اندازه.عواطف با لذت همراه هستند و یک تماس یا نگاه با معشوق باعث ترشح آندروفین در بدن می شود.آندروفین ها مخدرهای طبیعی هستند که درد را از بین می بردوایجاد لذت میکند.

اما زمانی که افراد خصومت خودرا ابراز میکنند،تستوسترون،آدرنالین و کورتیزول،ترشح می شوند،ماهیچه ها سفت می گردند و ضربان قلب شدیدتر می شود.

به همین دلیل هیجان به محض اینکه به سطح آگاهی برسد،اطلاعاتی راجع به پیوندهای صمیمی افراد به آنها می دهد،به آنها می‌گوید آیا رابطه ی آنها در شرایط خوبی قرار دارد یا نه؟

آیا از هم فاصله گرفته اند؟آیا رابطه ی آنها نیاز به تعمیر و ترمیم دارد؟

برای مشاهده ی ادامه ی مطلب به این صفحه بروید.

راههای ارتباطی با من:

اینستاگرام : tahereh.tavakkoli@

جی میل : tavakoli.tahere@gmail.com

موبایل : 09229284973

برای مشاهده ی مطالب دیگر خانم طاهره توکلی به این صفحه بروید.

برای مشاهده دیگر مقالات به این صفحه بروید.

نظرات: (۰) هيچ نظري هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

چشم انداز

اینجانب زهرا راوند مدیرعامل تعاونی راوند پوشان با اهمیت به بانوان فعال و پرتلاش شهرستانم تصمیم دارم بانوان توانمند و دارای تحصیلات و موفقیت های مختلف را به اجتماع معرفی کنم تا بتوانم نقشی هر چند کوچک در اشتغال آن ها داشته باشم.

نقشه دفتر شرکت