آشنایی با انواع هیجانات قسمت اول از زبان طاهره توکلی

  • ۳۶۵

موضوع:آشنایی با انواع هیجانات(قسمت اول)

سلامی نوبه شما همراهان سایت..

امروز قصد دارم شما همراهان عزیز را با انواع هیجانات آشنا کنم

بر اساس رویکرد درمانی هیجان مدار،برخی هیجانات سازگار و برخی ناسازگارند.هیجان ها گاه اولیه و گاه ثانویه اندوبرخی از هیجان ها ابزاری هستند.
هیجان های اولیه(primary emotion):اصلی ترین واکنش فرد به یک موقعیت هست.ما وقتی یک فقدان را تجربه میکنیم(مثلا چیزی،کسی یا موقعیتی را از دست می دهیم)هیجان اولیه ی مرتبط با آن غم است

در پاسخ به یک خشونت هیجان اولیه ای که تجربه میکنیم خشم هست و ترس در پاسخ به تهدید بروز میکند.

هیجان های ثانویه:(secondary emotion)واکنش هایی هستند که نسبت به هیجان های اولیه پاسخ های دفاعی هستند

مثلا گریه هنگام خشم،ترسیدن یا احساس گناه هنگام خشم،این ها واکنش افراد به یک موقعیت نیست(هیجان)بلکه واکنش نسبت به احساسات خودشان است.

اگر هیجانات ثانویه شدید باشد،لازم است به کمک درمانگر بررسی شود تا امکان دسترسی به هیجان های اولیه و بنیادینی که بیان نشده اند ،فراهم شود.

آگاهی نسبت به هیجان های سازگار اولیه،دلبستگی و هویت را ارتقا می بخشد.بنابراین دسترسی به خشم اولیه ی ناشی از بی عدالتی،توانمندی فرد را برای دفاع از خود افزایش می دهد.

ولی اگر هیجان خشم ثانویه باشد امکان دسترسی به آسیب پذیری و جراحت های درونی را مسدود میکند و چون هیجان های اولیه را در  ابهام باقی میگذارد،فرد حال خوب و آرامش را تجربه نمی کند...

برای مشاهده ی ادامه ی این مطلب به این صفحه بروید.

راههای ارتباطی با من:

اینستاگرام : tahereh.tavakkoli@

جی میل : tavakoli.tahere@gmail.com

موبایل : 09229284973

برای مشاهده ی مطالب دیگر خانم طاهره توکلی به این صفحه بروید.

برای مشاهده دیگر مقالات به این صفحه بروید.

  • سید حبیب موسوی
    دستتون درد نکنه واقعا مطالب بسیار خوب واموزنده هست امیدوارم در مورد چگونگی روابط خوب با دیگران وراهکاری برا رسیدن بع ارامش را در این سایت بذارید.ممنون از خانم دکتر
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.

چشم انداز

اینجانب زهرا راوند مدیرعامل تعاونی راوند پوشان با اهمیت به بانوان فعال و پرتلاش شهرستانم تصمیم دارم بانوان توانمند و دارای تحصیلات و موفقیت های مختلف را به اجتماع معرفی کنم تا بتوانم نقشی هر چند کوچک در اشتغال آن ها داشته باشم.

نقشه دفتر شرکت